Hokej na ledu | Mladu zvijezdu Kärppieja izviždali u Lahtiju – Marko Anttilakin završio kao zvjezdica

Lahti

Lavovi kapetan prošlogodišnjih zlatnih timova Marko Anttila je cijela nacija poznat kao “Mörkö”, ali trenutno se čini da 38-godišnji krilni napadač nije omiljen igrač u Lahtiju.

Pogodak Kärppiena odmah je zapeo za oko navijačima Lahtija u uvodnoj utakmici polufinalne serije, kada su se na klizalištu u Lahtiju sukobili Pelicans i Kärpät. Pelicansi su odigrali prvi izjednačeni rezultat pobjedom 2-1.

Anttila je dobio zvižduke i zvižduke navijača Pelicansa.

“Dobro je čuti tako nešto. Jednostavno zapali,” nasmiješio se Anttila nakon meča.

“Danas je bila dobra atmosfera. Nadam se da će biti i sutra. Ove igre su izvrsne za igranje.”

Navijači Pelicansa uzeli su Anttilu na zub zbog sparne situacije na kraju druge trećine.

Srca navijača Lahtija uzdigla su se kada se Anttila borio za pak u blizini češkog braniča Pelicansa Filip Kralin s. Anttila je pogođen palicom u glavu. Žiri je s visoke palice naredio Krala na ledenu policu, što je podgrijalo emocije publike u Lahtiju.

Bilo je razloga za prosvjed, jer se na usporenoj snimci moglo vidjeti da je Anttilino lice udario vlastitom palicom, a ne Kraljeva palica.

“Nisam to detaljno vidio, ali ono što sam vidio na video ploči vjerojatno je bio moj vlastiti reket. Pa, ovaj put je ispalo ovako, nema ništa loše u tome”, rekao je Anttila.

Pelikani glavni trener Tommi Niemelä bilo razumljivo vruće nakon te situacije.

“Bio je to vlastiti reket! Bio je to moj vlastiti reket”, Niemelä je iznenađeno pogledao suce.

Grizenje nije pomoglo jer se u SM ligi ne može s visoke palice provjeriti dvominutno vrijeme leda.

Situacija je drugačija za visoke presude palicom, za koje se daje 2+2 minute i pet minuta kazne. U tim situacijama suci imaju mogućnost video pregleda.

Na sreću žirija, Pelicansi su uspjeli ubiti jedanaesterac jakim nedostatkom snage, a sudačka pogreška nije ništa riješila.

Nedavno je u NHL-u predložena promjena video pregleda visokih palica. Generalni direktori NHL klubova žele promjenu pravilnika koja bi omogućila da trener bude osporavan u dvominutnim presudama visokom palicom, gdje se sumnja da je udarac bio njihov ili suigračev štap.

Anttila nipošto nije bio jedini krilni igrač koji je dobio topao poseban tretman iz kuta navijača Pelicansa koji je utakmicu održavao punom buke.

Vruća mlada zvijezda Fliesa Ville Koivunen bio je posebno na kraju utakmice na zubima lahtijske publike.

„Koivune, Koivune! Tko je, dovraga, uopće Koivunen. U Koivune, u Koivune!” nekoliko su se puta iz tirkiznog kuta začuli vrisci.

20-godišnji Koivunen s čašću je prihvatio posebnu pažnju rujo jezika.

“Prilično lijepo. Valjda je to netko ponekad napravio baš na terenu, kad se neki malo deru”, nasmijao se Koivunen.

“Nisam sve čuo. Malo je tužno. Čuo sam svoje ime, ali ga zapravo nisam promijenio. Sve dok čujete svoje ime, to je dovoljno.”

Koivunen je bio jedan od igrača Kärppie koji su bili u šaci igrača Pelicansa tijekom otvaranja utakmice. Pelicansi su teškom fizičkom igrom pokušali iz igre izbaciti zvijezde momčadi Oulu.

stablo breze dobio svoj pošteni udio omekšavanja posebno u jednom od bankina okreta kada Lubos Horky hrvao s mladim krilom dugo vremena izvan situacije igre. Borba je završila tako što je Horky naizgled pokušao udariti Koivua nogom.

To je podgrijalo Koivunen-ove osjećaje, te je dao brze povratne informacije u smjeru žirija tijekom nekoliko pauza igre.

“Malo je udario nogom. Pogodak je bio prilično mali. Izgledalo je kao udarac. Dao sam povratnu informaciju o tome, ali sudac je to sigurno dobro vidio i to je bila ispravna odluka, da nije ispalo hladno”, objasnio je Koivunen.

Uvodna utakmica između Pelicansa i Kärppiea bila je očekivano izjednačena.

“Prvi set je bio dobar za nas. U drugom setu, posebice na početku, protivnik je bio na vrhuncu igre i dosta je dominirao. Uspjeli smo to proći, ali u trećem je momak kaznio za malu grešku. Iako to nije bila naša najbolja utakmica, uspjeli smo odigrati tako čvrstu utakmicu,” rekao je Koivunen.