Hokej na ledu | Mikko Rantanen i Artturi Lehkonen u vrhunskoj formi – timovi finskih zvijezda jurišaju u NHL playoff

• Carolina–NY Islanders 6–3 (pobjede 4–1)C: Oštro 1+0

• Boston–Toronto 1–2 je. (3–2)

• Winnipeg–Colorado 3–6 (1–4)C: Rantanen 2+1, Lehkonen 1+0

• Vancouver–Nashville 1–2 (3–2)N: Saros 19/20 torj.

Colorado Avalanche je pobijedio Winnipeg Jetse rano ujutro Prvog svibnja u gostujućoj dvorani 6-3 i prošao dalje iz serije pobjedom 4-1.

Finci iz Colorada igrali su veliku ulogu u prekidu. Prvi lanac Mikko Rantanen mätti snage 2+1 i drugi lanac Artturi Lehkonen još jednom uspio postići pogodak.

Rantanen, izabran za najboljeg igrača utakmice, zabio je oba pogotka za vodstvo Colorada 4–3 i 5–3 na početku posljednjeg seta i poslao Jetse na ljetni odmor.

S druge strane, Lehkonen je doveo Colorado do vodstva od 3-2 na kraju druge trećine, kada se njegov udarac srećom odbio od palice protivničkog braniča.

U pitanju bila je prva pobjeda Colorada u playoff seriji od ljeta 2022. u finalu Stanley Cupa.

Poznat kao poseban čovjek u doigravanju, Lehkonen je zabio u svih pet utakmica serije Jetsa (5+3).

Osim Lehkonena, samo su Finci postigli niz od pet golova u NHL doigravanju Esa Tikkanen (6, 1990) i Jari Kurri (5, 1984. i 1988.).

Kao Lehkonen, tako i o igračima Colorada Valery Nitshushkin postigao je u svih pet mečeva serije. Lehkonen i Nitshushkin svojim su nizom pogodaka postavili klupski rekord.

Rantanenov učinak u seriji utakmica bio je 2+7.

U drugom kolu doigravanja, Colorado će se susresti s pobjednikom susreta Dallas – Vegas, koji je izjednačen na 2-2.

Još u regularnom dijelu sezone Winnipeg je bio jedna od momčadi koja je primila najmanje golova, ali u obrani s Coloradom obrana se jako raspala.

Ekstatični Avalanche zabio je ukupno 28 golova u pet utakmica i prošao u sljedeću fazu u velikom stilu. Tijekom još uvijek promjenjive regularne sezone, Colorado se uglavnom oslanjao na svoju prvu liniju, ali u doigravanju je vatrena podrška počela dolaziti sa široke fronte.

Prva zvijezda momčadi, Nathan MacKinnon, upitan je nakon utakmice je li se ovo počelo osjećati slično kao na prvenstvo u proljeće 2022.

“Apsolutno. (Casey) Mittelstadt i Lehkonen bili su možda naši najbolji igrači u ovoj seriji. Ovi tipovi su zvijeri. Takozvana ‘stražnja artiljerija’ kontrolirala je tijek igre u ovoj seriji i pomogla nam,” rekao je MacKinnon.

“Do playoffa smo došli stvarno skromno. Bili smo stvarno loši na trenutke tijekom regularne sezone, čak smo izgubili od Winnipega 0-7 prije nekoliko tjedana. Probudilo nas je. Shvatili smo da stvari moramo promijeniti. Trenutačno svi naporno rade.”

iz Kolorada kao i prvomajskog jutra, i Carolina Hurricanesi prošli su u drugi krug doigravanja.

Sebastian Ahon, Teuvo Teräväinen, Jesperi Kotkaniemi i treći kutnjak Antti Raannan reprezentacija je pobijedila New York Islanderse kod kuće s golovima 6-3 i prošla u sljedeću utakmicu s 4-1 pobjedama.

Teräväinen je bio bolji za Fince u odlučujućoj utakmici, postigavši ​​pogodak za 1-0 nakon nešto više od minute igre.

Carolina je na svoj dom stigla s leda i već nakon prvog seta vodila 3–1. Međutim, Islandersi su se u drugoj trećini mučili za izjednačenje, ali Jack Drury pogodio je pobjednički gol na 44.36 za pogodak 4-3. Samo osam sekundi kasnije Stefan Noesen završio situaciju na 5-3, predvođen “fielder’s specialom” koji je odskočio sa strane, a Islandersi su poraženi.

Teräväinen je zabio 2+2, a Aho 2+1 u seriji Islandersa, Kotkaniemi je ostao bez bodova.

Carolina će se u drugom kolu sučeliti s New York Rangersima.

Toronto s druge strane, razvukao do iznuđene pobjede kao gost Bostona. To je srušilo Bruinse autor Matthew Knies s golom u produžecima 2–1 i smanjio pobjedu na 2–3.

Kao i prethodnih susreta, i pet utakmica bila je vrlo izjednačena utakmica s malom razlikom, gdje su oba pogotka u regularnom vremenu viđena već u uvodnom setu.

Uz Kniesa, koji je postigao pobjednički pogodak za 62:26, ​​veliki junak Toronta imao je 27 obrana Josip Wollkoji je prvi put u ovoj seriji startao na golu Leafsa.

Toronto je utakmicu igrao bez svoje zvijezde broj jedan koja je pauzirala zbog ozljede Auston Matthews.

• Vancouver/Nashville–Edmonton/Los Angeles

U zagradama je poredak u regularnoj sezoni u konferenciji. Za sljedeće mjesto potrebne su četiri pobjede.