Hokej na ledu | Mali lavovi slomili su Norvešku

Finska dječačka reprezentacija u hokeju na ledu do 18 godina dobila je pun pogodak i porazila Norvešku sa 7-0 u petak navečer na otvaranju Svjetskog kupa u Espoou.

Mali lavovi su već u četvrtak protiv Latvije igrali lijepo i slavili 3:1, no ofenzivni učinak ostavio je prostora za napredak, posebice u igri posjeda. Protiv Norveške je i ovaj problem ispravljen.

Utakmica je bila prva u karijeri Norveške na Svjetskom prvenstvu. Finska je protivnike u Espoou dočekala oštrim okršajima i uzela mu snagu već na početku uvodnog seta, kada je napadač Kasper Pikkarainen i branitelj Daniel Nieminen pokazao primjer fizičke igre.

Napadač Roope Vesterinen podcrtao uspješnost trica i postigao pogodak za 1–0. Primjer bi obuhvatio cijeli finski tim.

A Vesterinen nije ostavio na miru svoj gol-balans. U drugom je setu zabio za 4-0. Nieminen i nakon uvodne utakmice pao je na centarfora trostrukog lanca Aatos Koivu uhvatio asistencije.

Norveška igra tek na svom devetom Svjetskom prvenstvu u glavnoj ligi za igrače do 18 godina, a prošle je godine po prvi put uspio zadržati svoje mjesto.

Prije godinu dana, Mali lavovi su razbili Norvešku 10-2 i nisu dali suparniku priliku da ugrabi svoju prvu pobjedu nad Finskom u natjecanjima Svjetskog kupa u dobnoj skupini čak ni u petak.

Star Guard of the Little Lions Konsta Helenius, Emil Hemming i Aron Kiviharju igra dominacije koja je vođena bila je lijepa već protiv Latvije, ali tada je samo jedan od pet pokušaja donio pogodak.

U petak, Hemming i Joona Saarelainen kaznila Norvešku golovima superiornosti već u uvodnom setu.

U drugom setu Hemming je ponovno nadmoćno uživao u pripremama Heleniusa i Kiviharjua. Osim Vesterinena Lauri Sinivuori i Niklas Nykyri pogoditi na ravnopravnom terenu.

finski vratar Kim Saarinen izdržala je nekoliko situacija Norveške čak i s nedostatkom snage na kraju treće dionice.

Finska nastavlja svoje utakmice u nedjelju i susreće se sa Slovačkom.