Hokej na ledu | Mali lavovi pretrpjeli porazan poraz na Svjetskom prvenstvu u Espoou – velika razlika u razini

Mali lavovi doživio je porazan poraz od SAD-a u Espoou na Svjetskom prvenstvu do 18 godina prvog svibnja.

Favorit prvaka, SAD, iskovao je dosadan rezultat 9-4 na ploči.

Razlika u razini između momčadi bila je velika, iako aktualni svjetski prvak SAD nije na turniru koji se igra u Espoou i Vantai sa super momčadi kao prošle godine.

No, od početka je bilo jasno da je reprezentacija SAD-a sveukupno bolja. Plave majice zakotrljale su jedan napad za drugim s četiri lanca do kraja Malih lavova.

Finci su konstantno žurili na klizalištu, što je rezultiralo brojnim pogreškama. U obrani je Finska često bila uzdrmana.

Čuvar Petteri Rimpinen odmah se suočio s nemilosrdnom kišom pakova u prvom setu: SAD je pucao čak 21 put.

U uvodnom setu, jedan lagani proklizao je iza Rimpinenovih leđa Teddy Stigan pucao, ali je s druge strane mladić nekoliko vrhunski obranio.

U drugom u setu su se počele prljati mreže na golovima. SAD je sjajno započeo set postigavši ​​gol nakon samo osam sekundi. Opet je bio u pitanju Stiga, čiji je direktan udarac zapao u leđa Rimpinenu.

Uoči Prvog svibnja Stiga je u Espoou bio nezaustavljivo raspoložen. Svoj hat trick okrunio je već za 21:49. Pak je opet lijepo uklizao u gornji kut.

Početak druge dionice bio je katastrofalan za Pikkuleijon, ali Kiekko-Espoon Tuomas Suoniemi pobudio je nadu u konkurenciji domaćina režirajući za smanjenje od 1-3 iz kuta gola Mitja Jokinen odličan prolaz.

U drugom setu golovi su se kovali pravim radom, kako je i običaj u juniorskoj konkurenciji. Ubrzo nakon suženja Suoniemija Kamil Bednarik vratio je SAD na zaostatak od tri pogotka, no odmah nakon toga Jokinen je lijepim udarcem ponovno uzdrmao Male lavove na nekoliko golova.

Nakon toga, SAD James Hagens kovao dva brza gola, prije Joona Saarelainen ipak je klicala domaća publika neposredno prije odmora.

Tako je u drugom poluvremenu postignuto ukupno osam golova. SAD bi imao prilike za postizanje pogotka za više pogodaka. Mali lavovi su mnogo puta gađali pakom i dopustili plavim majicama da nadmoćno napadnu.

Rimpinen se nekoliko puta lijepo protegnuo na putu paka.

SAD-a ritam se nije smrzavao ni u trećoj trećini. Mreža je već nakon osam sekundi pala iza Rimpinenovih leđa, a ubrzo opet.

Kad se igrao posljednji set nekoliko minuta, SAD je već vodio 8–3. U ovom trenutku više nije bilo dvojbe oko pobjednika utakmice, a atmosfera u ledenoj dvorani se smirila.

Nakon osam poraza završio je nezahvalni večernji govor Rimpinena, a Pikkuleijonien je odklizao do cilja Kim Saarinen.

U posljednjem setu Suoniemi je postigao jedan utješni pogodak za Pikkuleijoni. Brodie Ziemer zauzvrat režirao deveti pogodak SAD-a.

Čak dva igrača iz SAD-a stigla su do hat-tricka: Stiga i Hagens koji je zabio divlja 3+3.

Finska pobijedili Latviju 3–1, Norvešku 7–0 i Slovačku 4–0 u svojoj prvoj skupini. Poraz od SAD-a znači da će se Mali lavovi u četvrtfinalnoj utakmici u četvrtak sučeliti sa Švedskom.

S druge strane, pobjednik skupine SAD će odmjeriti snage sa Švicarskom.