Hokej na ledu | HIFK na rubu katastrofe – Pelikani snimili divlji triler

Lahti

Helsinški IFK igrao je u trećoj subotnjoj četvrtfinalnoj utakmici protiv Pelicansa u Lahtiju praktički leđima uza zid.

Za plasman u polufinale potrebne su četiri pobjede, no triple play već je bio “must win” za HIFK.

Situacija HIFK-a pogoršala se kada su Pelicansi već izveli treći izjednačeni rezultat pobjedom 3-2 u produžecima.

Postao je junak utakmice Lars Bryggmankoji je cijepio Kasper Kotkansalon pobjednički gol iz užasne pogreške dodavanja.

Sada HIFK-ov potpuni bol u trbuhu nije ništa više od gubitka. HIFK, koji je ovu sezonu započeo velikim ulaganjima, na ljetni odmor može krenuti već u utorak navečer, kada će se na klizalištu Nordenskiöldinkatu odigrati četvrta utakmica serije.

Gubici u sredini, HIFK-ovo treniranje pokušalo je probuditi milijunsku hrpu zvijezda.

Nakon domaćeg poraza u petak, glavni trener Ville Peltonen donio teške odluke za dvoboj. Obnovljeni su ofenzivni lanci i promijenjen početni vratar.

U petak je zakazao prvi vratar Roope Taponen bio je u smjeni flauta u subotu, kada je obranio između vratnica Niko Hovinen.

Hovinen, 36, uspio je odgovoriti na viku. Između ostalog, Konkarivahti je zabio na kraju druge trećine u situaciji 1–1 Patrik Carlsson i Konsta Hirvonen kroz vremena.

Hovinen se pobrinuo za svoj boks, no opet je pala golgeterska učinkovitost HIFK-a.

utakmica početak je obećavao tešku večer za HIFK. Pelicansi su snažnom igrom dodavanja dovodili goste u velike probleme, što je uzrokovalo posjed paka u zoni obrane HIFK-a.

Uvodni pogodak rezultat je traljave igre paka HIFK-a u vlastitom prostoru. Drugi lanac Pelicansa brzo je preokrenuo utakmicu i Carlsson je iz blizine pogodio za vodstvo domaćih od 1-0.

Međutim, HIFK-ov obnovljeni lanac broj jedan brzo je pogodio. Na kraju jake rotacije zone napada Jori Lehterä pronađen u sektoru jedan Julius Nättinenkoji je pak oštro pucao u gornji pak.

HIFK bio je u vrhu igre u subotu bolji nego u svom prethodnom gostovanju kod Lahdena, te je mogao stvoriti više golova nego što je domaća momčad očekivala. Međutim, obrambeni špil stadionskih igrača je treštao.

U posljednjoj minuti druge trećine, broj jedan Pelicansa je slomio peterac HIFK-a i Nathan Schnarr digao u zrak ledenu dvoranu Lahtija uz buru vrištanja svojim pogotkom za 2–1.

Treniranje HIFK-a dovelo je u pitanje pogodak kao ometanje vratara, ali pravilo pogotka je održano i neuspješno osporavanje dovelo je do toga da je HIFK imao manjak snage.

U uvodnih deset minuta trostrukog seta HIFK je odlično krenuo kada su Pelicansi napravili šestominutnu pauzu. HIFK je iskoristio svoju priliku kada je Juha Jääskä iz izgubljenog paka postigao je izjednačenje.

U posljednjoj minuti treće dionice Petteri Lindbohm pao u rupu. Pak je otišao u tribinu, a HIFK je bio u nedostatku snage. HIFK je lako ubio jähyja u kritičnom položaju.

Sada HIFK nalazi se pred polu-nemogućom preprekom.

U povijesti doigravanja lige SC samo ste jednom prije došli s pozicije poraza 0–3 do pobjede u seriji. To se dogodilo u proljeće 2012., kada su se Bluesi mučili u četvrtfinalnoj seriji protiv KalPa uzastopce i pobijedili 4-3.

Okupiti četiri pobjede u nizu ionako je za HIFK bio izazov ove sezone. HIFK je samo tri puta u regularnoj sezoni mogao pobijediti četiri utakmice zaredom. Posljednji put sredinom veljače.

Pelicans–HIFK 3–2 i (serija utakmica 3–0)

U usponu: 20-godišnji razigravač Pelicansa Niklas Kokko je preuzeo vodstvo kako je serija utakmica odmicala od HIFK-ove zvijezde. HIFK je mogao stvoriti umjeren broj vrlo kvalitetnih gol-šansi, ali Kokko je blokirao od početka serije susreta s nepogrešivom sigurnošću.

U fakturi: Nije bilo znakova HIFK-ovog opsega o kojem se toliko govorilo. HIFK je postigao pet golova u tri utakmice, od kojih je dva postigao Julius Nättinen, a dva Juha Jääskä. S Joonasom Raskom je jedan pogodak. O štrajkašima Kristian Vesalainen (0+1), Iiro Pakarinen (0+1), Jori Lehterä (0+2) i Eetu Koivistoinen (0+1) bez golova.