Hokej na ledu | Divlja pljačka iz HIFK – Lahti doživjela je zbunjujući prikaz

Lahti

Pelicans-HIFK 0–3 (0–1, 0–0, 0–2), pobjeda 3–2

Helsinški IFK ustrajno ostaje u doigravanju SM lige. Znojna, ali ipak.

HIFK, koji je ponovno igrao leđima uza zid, odnio je svoju drugu uzastopnu pobjedu kada su Pelicansi poraženi 3-0 u četvrtak u petoj četvrtfinalnoj utakmici u Lahtiju.

Pelicansi su još u utorak bili gol udaljeni od mjesta u polufinalu na klizalištu Nordenskiöldinkatu, ali sada im HIFK diše za vratom u iznenada zaoštrenoj situaciji u seriji 2-3.

Peta utakmica nije bila lijepa i uzbudljiva hokejaška HIFK-a, ali je pljačka uspjela. HIFK je ispuzao iz duboke rupe i uključio se u seriju utakmica, što neminovno pojačava pritisak u taboru Lahtija.

HIFK-ovo ime broj jedan u pobjedi u gostima postalo je vratar broj jedan usred četvrtfinalne serije Niko Hovinenkoji je spasio svoj prvi čisti gol ovog proljeća.

Pelicansi su se potpuno posložili s Hovisenom, budući da je iskusni 36-godišnji veskar zadržao praznu mrežu nezamislivih 141,51 minutu u nizu.

Lahten u četvrtak navečer vidjeli smo sasvim drugačiji HIFK nego prije.

HIFK je utakmicu započeo s umjerenim autsajderom. Pelicansi su mogli kontrolirati pak koliko su htjeli, a HIFK je disciplinirano držao formu bez nepotrebnih rizika. Elephant pakovi i dugi pakovi za razbijanje postali su poznati tijekom večeri.

Iako je HIFK-ov drugi lanac dao kisik gostujućoj momčadi s golom od 1-0 u prvoj četvrtini, HIFK je morao izvoditi duge obrambene runde u svom prostoru s neprekidnim dodavanjima.

Dugi ofenzivni mlinovi domaće momčadi isisavali su sokove iz jedne izmjene u drugu, što se odrazilo na greške HIFK-a i gubitke pakova. Napad HIFK-a temeljio se na protunapadima i, u cjelini, vrlo slučajnom pulsu.

Možda je HIFK-ovom treniranju došao kraj Ville Peltonen uoči brutalnog ishoda momčadi iz Helsinkija jednostavno nije mogla odgovoriti na brzi pak Pelicansa, pa su veće šanse igrati s taktikom spaljene zemlje.

Stil je funkcionirao barem u četvrtak, jer je Hovinen, koji je u prethodna dva susreta uvjerljivo spašavao, ponovno bio fenomenalan među stativama. Hovinen je napravio puno velikih obrana tijekom jakih rotacija Pelicansa.

Kako je utakmica odmicala, frustracija je počela rasti u taboru Pelicansa jer se posjed lopte nije isplatio. Klubovi su dobili vožnju i vrtjele su se glave.

Na početku posljednjeg seta HIFK je uspio ubrati plodove anestetičke borbe. Gostujuća momčad izvršila je snažan pritisak na Pelicanse na kraju, te Joonas Rask pogodio iz blizine za vodstvo HIFK-a od 2:0.

Na vodećoj poziciji HIFK je igrao mudro i strpljivo, te natjerao Pelicanse na smrzavanje. No, sukladno seriji utakmica, HIFK-ova nadmoćna igra i dalje je bila neučinkovita.

Nakon pet utakmica postotak nadmoći HIFK-a je 13,33. Pelicansi još slabiji, samo 7,69.

Konačna očitanja su bila prazna Iiro Pakarinen minutu i pol prije kraja.

od HIFK-a trenerski tim je iskoristio sva sredstva i igrao u svom sastavu prije kobne utakmice.

Oslobođen suspenzije od tri utakmice Leo Komarov najavio u podne neočekivano Jori Lehterän do ruba vodećeg lanca. No, kad je počelo zagrijavanje, na ligaškim stranicama osvanula je drugačija postava, a Komarov je brusio kao i obično u lančanom četvercu. Očekivano, Komarov je tijekom cijele večeri bio izložen velikom verbalnom pritisku publike u Lahtiju.

Pozadina Veiavailua bila je branič broj jedan Luke Martina neizvjesni uvjeti za igru. Martinovo ime nije se pojavilo u originalnoj postavi, ali se branič Yankeeja pojavio na zagrijavanju. U četvrtak je Martin igrao u prvom paru Trent Bourque uz bok.

Unatoč neizvjesnom igračkom stanju, Martin je bio drugi po minutaži među braničima HIFK-a.