Hokej na ledu | Čovjek na stazi potopio HIFK – Leo Komarov zeznuo komandu mlažnjaka

Lahti

Lahtalainen temperatura saune bila je ogromna već od rukovanja u čast srijede navečer, kada su Pelicans i HIFK otvorili očekivanu četvrtfinalnu seriju u Lahtiju.

Serija utakmica između Pelicansa, trećeplasiranog u regularnom dijelu sezone, i HIFK-a, šestoplasiranog, očekuje se vrlo tijesna i intenzivna utakmica, a ni uvodna utakmica nije iznevjerila očekivanja.

U gotovo rasprodanoj (4373 gledatelja) Ledenoj dvorani Lahti, Pelicansi su odveli prvu utakmicu pobijedivši 4-2 (0-1, 2-0, 2-1).

34-godišnji napadač Konkara postao je heroj Lahtečana Antti Tyrväinen sa dva gola.

Vatrena utakmica završila je ružno iz kuta HIFK-a. U završnim trenucima posljednjeg seta, u situaciji zaostatka od dva pogotka Leo Komarov grubo udario Pelicanse Michal Jordan na kraju. Komarov je od nasilja odletio pod tuš.

Podudaranje dobio je vrlo ljepljiv početak od HIFK-ovog savjeta. Pelicansi, koji su igrali u crnim dresovima, uz pomoć domaćina preuzeli su tok igre, što je dalo ton ostatku večeri.

Igra s pakovima Pelicansa bila je znatno organiziranija i labavija od HIFK-a. Početak utakmice gostujuće momčadi bio je opipljivo nervozan.

S vremena na vrijeme crno-tirkizna perilica rublja toliko se vrtjela da je HIFK, koji je bio u stalnoj defenzivi, usred uvodnog seta pao u hladnoću.

HIFK je bio pod snagom dvojice više od minutu i pol, ali je odigrao jaku utakmicu Roope Taponen u vodstvu, gosti su se izvukli iz rupe suhih nogu.

Kako je utakmica odmicala, HIFK-u je igra s pakovima išla sve bolje, ali dugi i opasni napadi ostali su nasumični osim tijesne završnice posljednjeg seta.

U cjelini, u regularnom dijelu utakmice Pelicansi su u srijedu vodili, ali u posebnim situacijama postoji jedno čisto mjesto za udar HIFK-a u ovoj seriji.

Drugi dio regularnog dijela bio je uvjerljiv učinak Pelicansa, no nadmoć Lahtijevaca, koja se ogledala u materijalu, kronično je utjecala na materijal. Lahteova superiorna učinkovitost (18.58) bila je tek deseta najlošija u seriji.

Sukladno tome, slaba igra HIFK-a (88.02) bila je najbolja u seriji u regularnom dijelu. U uvodnoj utakmici, nemoćni skauti HIFK-a uhvatili su za vrat najbolje igrače Pelicansa ubivši četiri od pet puta nadmoći.

U uvodnoj utakmici također smo dobili malu naznaku na kakve se utakmice treneri oslanjaju.

Pelicansi su imali izgubljenu prednost na svojoj strani, pa je glavni trener Tommi Niemelä mogao posljednje poslati na led igrače koje je htio.

Neravna četvorka Pelicansa, Jonas Enlund-Tyrväinen-Juhamatti Aaltonenigrao puno Jori Lehterän vodi HIFK protiv prve šake. Lehteräin trio ostao je čvrsto u stisku Tyrväinenova lanca zamračenja.

Povrh zadataka praćenja, staza Tyrväinen postigao je pogodak za vodstvo Pelicansa od 2-1 na kraju druge trećine iz sjajnog postavljanja mađioničara Aaltonena.

U svom pogotku za 3-1 u posljednjem setu, Tyrväinen je presjekao Lehteräin ubačaj i protrčao.

HIFK-ov najučinkovitiji sastav bio je Juha Jääskän na čelu s drugim lancem, sa strane Kristian Vesalainen i Iiro Pakarinen.

Lanac je pao na kraju HIFK-ovog pogotka od 1-0 u prvoj trećini, kada je sjajno dodavanje Vesalainena pronašlo Jääskä na zadnjoj stativi. Julius Nättinen preuzeo HIFK u posljednjim trenucima smanjenja 2–4.

Intenzivna serija utakmica nastavlja se u petak navečer domaćom utakmicom HIFK-a na klizalištu Nordenskiöldinkatu.

U usponu: HIFK-ov vratar broj jedan Roope Taponen odigrao umjerenu regularnu sezonu. Taponen je odigrao 41 utakmicu s postotkom obrana od 90,61. Prosječan broj primljenih golova bio je 2,20. 23-godišnji Veskari još je pod malim upitnikom u doigravanju, no ovog proljeća Taponen je krenuo odlično. Taponen je bio najbolji igrač HIFK-a u srijedu.

U fakturi: U uvodnoj utakmici HIFK je dobio posao mail kada je kredit branič Tony Sund primio udarac. Sunda je žestoko udario pak u lice na početku druge trećine i morao je u svlačionicu na krpanje. HIFK je utakmicu završio sa šest braniča.