Celticsi vraćaju prednost na domaćem terenu u igri 3, igrajući preko Heata

MIAMI – Dva su dana Boston Celticsi žalili što su ih porazili na domaćem parketu. A kad su konačno ponovno zaigrali, izbacili su svu frustraciju.

Rezultat: obrambeno remek djelo.

Jayson Tatum i Jaylen Brown svaki su zabili po 22 koša za vodstvo u uravnoteženom pristupu, a Celticsi su čvrsto pobijedili Miami Heat 104-84 u subotu navečer i poveli s 2-1 u svojoj seriji doigravanja u prvoj rundi Istočne konferencije.

“Nismo napravili previše prilagodbi”, rekao je trener Celticsa Joe Mazzulla. “Igrali smo malo čvršće, igrali smo čvršće i diktirali fizikalnost i tempo igre. To su jednostavne stvari koje morate raditi pod visokom razinom stresa, visokom razinom nedaća. Mislim da su naši dečki napravili odličan posao diktirajući to večeras.”

Četvrta utakmica igra se u ponedjeljak u Miamiju, gdje Celticsi imaju 9-2 u zadnjih 11 utakmica i 6-1 u zadnjih sedam utakmica doigravanja.

Tatum je dodao 10 skokova i šest asistencija za Celticse, koji su vodili u utakmici 3 wire-to-wire i povratili prednost domaćeg terena koju su izgubili kada je Miami dobio drugu utakmicu u Bostonu.

Kristaps Porzingis ubacio je 18 poena, a Derrick White 16 za Celticse.

Posljednji put kada je obje momčadi vidjelo ovakve brojke — Boston u obrani, Miami u napadu — bila je peta utakmica finala Istoka 25. svibnja 2022., gostujuća pobjeda Celticsa 93-80 koja im je pomogla da dođu do NBA finala te sezone.

Heat je zabio više od 84 poena u svakoj utakmici od tada, a Celticsi su dopustili više od 84 poena u svakoj utakmici od tada.

“Tamo ćemo pobjeđivati ​​u utakmicama, u obrani”, rekao je Tatum.

Bam Adebayo zabio je 20 koševa za osmi nositelj Miami, koji zbog ozljeda ostaje bez startera Jimmyja Butlera i Terryja Roziera.

Nikola Jović i Tyler Herro zabili su po 15 za Heat, koji je dobio 12 od Jaimea Jaqueza Jr.

“Izvukli su nas iz stvari do kojih bismo htjeli doći”, rekao je trener Heata Erik Spoelstra. “Bili su fizički fizički tim. Utjelovljivali su nas, maltretirali nas na ekranima, prolazili kroz stvari, iskrivljene ekrane, sve. … Morate im priznati za to. Bili su fizički fizički tim, tim s više fizičkih sposobnosti i snage na oba kraja terena.”

Bounceback napori su trend za Boston ove sezone.

Celticsi — prvi nositelji u doigravanju — ne gube često, a kad gube, obično izađu i osvoje sljedeći.

Boston sada ima omjer 15-4 u igri odmah nakon poraza ove sezone, njegova prosječna margina pobjede u tim utakmicama je 12,2 poena.

“Samo način razmišljanja”, rekao je Brown. “Stavili smo naglasak na obranu, pokušavajući ih učiniti neugodnima… i mislim da je to otvorilo utakmicu.”

Boston nikad nije zaostao u prvoj igri, pobjedi 114-94, a nikada nije zaostajao ni u trećoj utakmici na putu da pobijedi Miami po peti put u šest susreta ove sezone. Celticsi su vodili 21-12 nakon jednog, postavljajući ton kako ništa neće doći lako za Heat.

Sredinom druge četvrtine, nakratko se činilo da je Miami prebrodio oluju. Heat je malo bježao, zgrada je imala malo života i Herro je pogledao tricu kojom bi Heat dobio unutar 10.

Izbačeno je. Oluja nije izdržala. Zapravo je tek počinjalo.

Celticsi su bili bolji od Miamija 20-8 u sljedeće 4 i pol minute i poveli sa 61-36 i igra više nikada nije bila upitna. Na odmoru je bilo 63-39, Boston je bio dominantan u svakom pogledu — prednost od 19-2 u koševi izgubljenih lopti, 26-12 u košu, 27-15 u skokovima, 13-6 u asistencijama.

Vodstvo je dosegnulo 29 u drugom poluvremenu, Miami nikada nije stigao bliže od 18 nakon poluvremena.

Iz skoka su bili agresivniji od nas, rekao je Jović. “To se ne bi trebalo događati.”