Alpsko skijanje | Umirovljeni olimpijski pobjednik vraća se na staze – sada predstavlja novu zemlju

austrijski alpski skijaš Marcel Hirscher neočekivano se vraća u Svjetski kup u alpskom skijanju.

Olimpijski pobjednik, koji se umirovio u proljeće 2019., umjesto Austrije predstavljat će domovinu svoje majke, Nizozemsku.

Hirscher će zbog duge natjecateljske pauze prvo nastupiti na Novom Zelandu gdje će skupljati FIS bodove za nastup u Svjetskom kupu sljedeće sezone.

Povratak u formu ne treba odgađati jer Hirscher, koji je osvojio sedam zlatnih medalja na svjetskim prvenstvima, redovito trenira i računa.

“Imam odličan odnos s Austrijskim skijaškim savezom i zahvalan sam na svemu što smo zajedno postigli. Međutim, ovaj novi projekt najbolje funkcionira kao nizozemski”, komentirao je Hirscher u priopćenju Nizozemskog skijaškog saveza.

Hirscher, koji je osvojio osam uzastopnih ukupnih natjecanja Svjetskog kupa, vjerojatno također stoji iza svoje odluke vlastite marke skija Van Deer.

U austrijskoj reprezentaciji nije mogao koristiti svoju marku opreme, dok je u bojama Nizozemske to moguće.

Holandska klekovača osim toga, Svjetski kup u alpskom skijanju dogodine će vidjeti mnogo egzotičnih zemalja.

Predstavlja Grčku AJ Guinness završio deveti u najboljoj sezoni. Ovaj 29-godišnjak, koji se prvobitno natjecao za američku reprezentaciju, donio je Grčkoj prvu alpsku medalju za zemlju kada je osvojio srebro Svjetskog kupa u slalomu u veljači 2023. godine.

Uz Grčku i Nizozemsku, sljedeće će zime u alpskom skijanju hladiti boje i Brazila.

Mladić koji je dominirao slalomom Svjetskog kupa za muškarce u sezoni 2022./23 od Lucasa Braathena a odnos između Norveškog skijaškog saveza zauvijek se raspao nakon te sezone jer Braathenu nije bilo dopušteno slobodno sklapati ugovore o osobnom sponzorstvu. Prošlog listopada rekao je da će završiti karijeru sa samo 23 godine.

No sada se Norvežanin vraća na Svjetsko prvenstvo u bojama domovine svoje majke, Brazila. Braathen postaje prva brazilska alpska skijašica u Svjetskom kupu.

Alpsko skijanje Svjetsko prvenstvo počinje u listopadu u Söldenu u Austriji.

Prva natjecanja u slalomu sezone broje se i za žene i za muškarce u Finskoj, kada se muškarci vraćaju u Levi u studenom nakon pet godina pauze.