38 poena Derricka Whitea donijelo Celticsima pobjedu u četvrtoj utakmici, gurajući Heat na rub eliminacije

MIAMI – Dobra vijest za Miami Heat je da se Boston Celticsi možda neće vratiti u južnu Floridu nekoliko mjeseci.

I to je također loša vijest za Heat.

Boston sada ima potpunu kontrolu nad ovom serijom u Istočnoj konferenciji, s Derrickom Whiteom koji je u ponedjeljak navečer postigao rekord karijere od 38 koševa i predvodio je Celticse koji su bili na prvom mjestu ispred osmopostavljenih Heata 102-88 i poveli s 3-1 na početku -kolo NBA playoff serije.

“Ubacio sam nekoliko udaraca rano,” rekao je White, koji je bio 15 od 26 iz igre i 8 od 15 iz raspona za tri poena. “To uvijek pomaže. Nakon što napravite par, košara izgleda ogromno.”

Celticsi su pobijedili u Miamiju šesti put zaredom i poboljšali se na 14-3 u zadnjih 17 utakmica na domaćem parketu Heata.

Ali bila je to skupa pobjeda, u prvom poluvremenu s, kako je tim rekao, ozljedom desnog lista. Arenu je napustio u cipelama, koje se često koriste iz predostrožnosti.

Trener Celticsa Joe Mazzulla rekao je da nije dobio novosti o Porzingisovom stanju nakon utakmice.

“Nisam vidio što se dogodilo”, rekao je Mazzulla.

Jayson Tatum dodao je 20 poena i 10 skokova za Celticse, koji su dobili 17 poena od Jaylena Browna i 11 od Jruea Holidaya.

“Morali smo se nastaviti boriti,” rekao je Tatum, “i igrati očajnički na neki način.”

Bam Adebayo završio je s 25 poena, 17 skokova i pet asistencija za Miami, koji je imao rasprodanu publiku – uključujući Lionela Messija – ali je opet igrao bez ozlijeđenih startera Jimmyja Butlera (koljeno) i Terryja Roziera (vrat).

Heat je uspio postići samo 84 poena u utakmici 3 i ponovno se mučio u napadu u utakmici 4.

Tyler Herro zabio je 19 poena, a Caleb Martin 18 za osmopostavljenog Heata.

Miami je izgubio početnika Jaimea Jaqueza Jr. u drugom poluvremenu zbog napetosti u nozi; on će biti ocijenjen u utorak.

“Napadno smo se opet mučili”, rekao je trener Heata Erik Spoelstra. “Imali smo neke pristojne izglede na početku, nismo ih uspjeli srušiti, a Derrick White večeras je bio vrlo dobar — očito. … Bio je vrlo učinkovit, vrlo dobar.”

Celticsi mogu proći u drugo kolo u srijedu kada su domaćini pete utakmice. Pobjednik Boston-Miami sastat će se s pobjednikom Clevelanda i Orlanda u polufinalu Istoka; taj Cavaliers-Magic serijal neće završiti barem do petka.

“Idemo u lavlju jazbinu”, rekao je Adebayo. “Svi znaju što je u pitanju. 3-1 je.”

Ali Celticsi sada imaju problem s ozljedama, s Porzingisom koji je ljutito podigao dres preko lica nakon što se ozlijedio kasno u prvom poluvremenu.

“Zabrinut”, rekao je centar Celticsa Al Horford, koji je počeo nakon poluvremena umjesto Porzingisa. “Samo sam zabrinut. … Definitivno zabrinjavajuće za mene. Dobre je volje, ali ne znamo što će biti. Samo se nadam da nije ništa ozbiljno i da nam se može brzo javiti.”

Ostalo je 5:04, bilo je još drame nakon što je Tatum pokušao ubaciti tricu nekoliko trenutaka nakon dosuđenog prekršaja. Adebayo je obranio igru ​​mrtve lopte, a Tatum je zakotrljao lijevi gležanj nakon što je Adebayo zakoračio u njegov prostor za doskok. Suci su dosudili flagrantan -1 za Adebaya i tehničku za Horforda zbog reakcije.

Tatum je ostao u igri.

“Siguran sam da je dobro”, rekao je Mazzulla.

Adebayo nije želio raspravljati o objašnjenju koje je dobio o tome zašto je ono što je učinio zaslužilo oznaku flagrantnog prekršaja. “Samo ćemo nastaviti s tim”, rekao je.

Dobre vijesti za Boston: povijest kaže da je ova serija samo što nije gotova.

Ovo je 29. put da bostonska momčad vodi 3-1 u seriji najboljih od sedam.

Celticsi su pobijedili u svih 28 prethodnih serija, uključujući sedam puta u finalima NBA lige i seriju u prvom kolu protiv Miamija 2010. — posljednje utakmice koje je Heat odigrao prije nego što je namamio LeBrona Jamesa i Chrisa Bosha u Južnu Floridu i formirao supertim oko Dwyanea Gaziti.

Miami jednostavno nije mogao držati korak u ovome. White je imao 16 poena u prvoj četvrtini, kada su Celticsi poveli 34-24. I bez obzira što je Heat napravio u obrani, napad nije mogao nadoknaditi praznine.

Razmislite: Celticsi su imali 34 poena nakon 12 minuta, a Heatu su trebale gotovo 23 minute — gotovo cijelo prvo poluvrijeme — da dosegnu granicu od 34 poena. Miami je imao samo 59 poena kroz tri četvrtine, što je rezultat najnižeg rezultata sezone u prvoj utakmici ove serije protiv Bostona.

“U svom srcu znam da imamo igru ​​koja je tu”, rekao je Spoelstra. “Samo se radi o tome da lopta uđe još nekoliko puta i odjednom se zapali.”